Pompy ciepła - dlaczego warto?

Pompy ciepła, które są montowane dzielą się na dwa rodzaje: powietrzne pompy ciepła, czyli nazywając je fachowo pompa ciepła powietrze – woda oraz gruntowa pompa ciepła.


Dodatkowo kategoria powietrznych pomp ciepła dzieli się na dwie podkategorie, ze względu na rodzaj urządzenia. Każda z tych podkategorii daje nam wybór oraz pozwala zoptymalizować korzyści, których oczekujemy.

Dlaczego warto mieć pompę ciepła? Oto kilka powodów, dla których warto w nią zainwestować.

Pompa ciepła to nie tylko ogrzewanie mieszkania

Słysząc wyrażenie pompa ciepła, pierwsze co przychodzi nam do głowy to instalacja centralnego ogrzewani, ale może służyć również w innych dziedzinach. Faktycznie świetnie sprawdza się jako efektywne ogrzewanie mieszkania czy domu, ale służy również do podgrzewania wody. Takie korzyści wpływają na obniżenie kosztów użytkowania ciepłej wody, której ceny w niektórych rejonach są wysokie.

Większość pomp ciepła posiada funkcję chłodzenia, która idealnie sprawdzi się w sezonie letnim do zmniejszenia temperatury wewnątrz budynku. Ta funkcja nie jest tak mocno wydajna jak klimatyzacja, ale zastosowanie klimakonwektorów pozwoli na utrzymanie przyjemnej temperatury wewnątrz.

Wygodne użytkowanie 

Wygodna w użytkowaniu jakiegokolwiek sprzętu w naszym życiu to bardzo duże udogodnienie dla nas, w czasie kiedy mamy wiele innych spraw na głowie. Budowa domu w miejscu, które nie posiada rozbudowanej sieci gazowej, jest nie lada wyzwaniem. Dzięki zamontowaniu pompy ciepła nie musi tak być, ponieważ nie wymaga ona dostępu do tego paliwa. Wiele osób uważa, że wraz z montażem pompy ciepła warto zamontować piec gazowy, który w przypadku niskich temperatur przejmie kontrolę nad ogrzewaniem domu. Wielu ekspertów uważa, że wysokiej klasy pompy ciepła nie wymagają żadnego wsparcia.

Pompa ciepła zapewni nam ciepły dom oraz wodę bez ingerencji, kontroli, czy martwienia się o kupno odpowiedniego paliwa. 

Pompa ciepła

Pompa ciepła - zdjęcie

Ochrona środowiska

Decydując się na montaż pompy ciepła chronimy środowisko nie tylko nasze, w którym obecnie żyjemy, ale również to, w którym przyjdzie żyć naszym następcom. Instalacja sprawia, że nie przyczyniamy się do emisji gazów cieplarnianych i tym samym do zwiększenia smogu, o którym bardzo często słyszymy w okresie zimowym. W zasadzie dzięki decyzji na montaż pompy ciepła możemy zrezygnować z decyzji budowania kominów w naszym domu.

W ten sposób zyskujemy dwie korzyści: 1. Środowiskowe, 2. Finansowe – redukując koszt budowy domu oraz zaoszczędzając cenne miejsce. 

Łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, zmniejszamy nie tylko koszty jej użytkowania, ale również dbamy o lepszy stan naszego środowiska. Dlaczego zmniejszamy koszty? Analizując zasadę działania pompy ciepła, możemy dowiedzieć się, że w naszym środowisku pobiera ona 75% energii z otoczenia. Potrzebna jest ona do ogrzania domu oraz wody. Aby jednak całe urządzenia zaczęło działać potrzebna jest odpowiednia ilość energii elektrycznej, która zasili nasze urządzenie. Przekładając to do wcześniejszego poboru energii potrzebuje ona 25% energii, którą otrzymuje z prądu. Chcąc obniżyć koszty użytkowania pompy ciepła, możemy zamontować instalację fotowoltaiczną, które umożliwi nam pobór 25% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii!

Niski koszt instalacji oraz montażu – możliwość pozyskania dotacji

Użycie pompy ciepła do ogrzewania domu może okazać się najtańszym rozwiązaniem, wbrew obiegowej opinii. Dlaczego? Montaż i projekt ogrzewania gazowego może przysporzyć nam koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mowa tu o wielu składowych (budowanie kominów, zakup pieca, itp.). Koszt instalacji pompy ciepła w domach szacowany jest w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę rodzaj pompy czy potrzeby przeprowadzenia termomodernizacji budynku.

Wybierając powietrzną pompę ciepła, nie musimy się przejmować odwiertami, których koszty martwią wiele osób. Powietrzna pompa ciepła pozwala na pobranie energii cieplnej z powietrza, a jej montaż przypomina klimatyzator, który wymaga wygospodarowania miejsca na zewnątrz budynku, na specjalnie przeznaczonej podstawie.

Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii możemy starać się o dofinansowanie z takich programów jak np. „Czyste powietrze”, które pozwoli na budowę pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną wykorzystując na ten cel pieniądze pozyskane z dofinansowania.

Decyzję na instalację pompy ciepła każdy z nas musi podjąć indywidualnie – jednak gdyby pojawiły się pytania dotyczące tego zagadnienia – nasi dorady chętnie pomogą dobrać odpowiednie urządzenia, które warto zastosować.