Jak sprawdzić, czy w systemie jest uszkodzony panel fotowoltaiczny?

Porady

Jak sprawdzić, czy w systemie jest uszkodzony panel fotowoltaiczny?

Fotowoltaika to najpopularniejsze odnawialne źródło energii w Polsce. Utrzymanie pełnej efektywności w produkcji prądu wymaga jednak stałego monitorowania uszkodzeń i usterek. Jak wykryć niesprawny panel w systemie?

Jak wykryć uszkodzony panel? Zacznij od inspekcji wizualnej

Szybka reakcja na uszkodzenia to podstawa zachowania odpowiedniej sprawności systemu fotowoltaicznego. W tym celu można postawić na różne mniej lub bardziej zaawansowane metody. Pierwszym krokiem jest wizualne sprawdzenie stanu panelu – należy zwrócić uwagę na:

  • pęknięcia,
  • rysy na powierzchni ogniw,
  • stan podłączonych przewodów,
  • ewentualne zabrudzenia.

Jeśli uszkodzenia są widoczne gołym okiem, w większości przypadków to właśnie one odpowiadają za utratę wydajności. Po zauważeniu usterek warto skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą w dalszej analizie i przeprowadzeniu naprawy.

Pomiar wartości prądu generowanego przez fotowoltaikę

Aby uzyskać dokładniejsze informacje na temat sprawności paneli, można dodatkowo posłużyć się multimetrem. To stosunkowo niedrogie urządzenie, które umożliwia dokładny pomiar napięcia i natężenia prądu w systemie. Co ważne, skorzystanie z takiego sprzętu pozwala szybko zlokalizować konkretny obszar, w którym wystąpił problem. Wyniki należy porównać ze sprawnym panelem lub z parametrami deklarowanymi przez producenta.

Systemy monitorujące wydajność fotowoltaiki

Nowe instalacje PV są przeważnie wyposażone w specjalne systemy, których zadaniem jest bieżące kontrolowanie wydajności paneli. To przeważnie najlepsze źródło aktualnych informacji o sprawności fotowoltaiki. Podobnie jak w przypadku pomiaru multimetrem uzyskane wartości powinny być porównywane ze sprawnymi panelami lub danymi producenta. Często jednak system sam dostarcza komunikat o usterce, dzięki czemu zidentyfikowanie awarii staje się znacznie łatwiejsze.

Zaawansowane urządzenia do pomiaru – kamery termowizyjne, drony

Szczególnie w przypadku profesjonalnych farm fotowoltaicznych warto postawić na bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwolą na precyzyjne zlokalizowanie uszkodzeń. Należą do nich m.in. kamery termowizyjne – przekazywany przez nie obraz uwzględnia temperaturę poszczególnych obiektów, co umożliwia szybką i sprawną identyfikację usterek. Większe instalacje mogą natomiast dodatkowo korzystać z dronów do monitorowania paneli przez kamerę.

Co zrobić po wykryciu usterki w instalacji PV?

Samo zidentyfikowanie problemu to dopiero początek – po znalezieniu usterki należy także podjąć kroki, które pozwolą wyeliminować awarię. W większości przypadków warto jednak powstrzymać się od samodzielnego działania i postawić na wsparcie profesjonalistów. Jeśli panele są objęte gwarancją, można skontaktować się bezpośrednio z producentem. W przeciwnym wypadku potrzebna będzie pomoc serwisanta. Z uwagi na fakt, że fotowoltaika jest coraz popularniejsza w Polsce, znalezienie ekspertów od tego typu zadań zazwyczaj nie stanowi problemu. Przed wyborem konkretnej firmy lub osoby do realizacji naprawy warto zapoznać się z opiniami innych klientów, by mieć pewność, że usługa zostanie wykonana w odpowiednich warunkach i przyniesie zamierzony efekt.