Jak wygląda proces doboru pompy ciepła?

Porady

Jak wygląda proces doboru pompy ciepła?

Świadomość ekologiczna Polaków wzrasta z roku na rok. Potencjalne oszczędności, a także niezależność od podwyżek cen sprawiają, że coraz więcej rodaków decyduje się na inwestycję, jaką jest pompa ciepła. Rewolucyjne zmiany to krok, na który warto się zdecydować – zarówno dla naszego portfela, jak i przyszłych pokoleń. Co jednak trzeba wiedzieć na ten temat?

Odnawialne źródło ciepła

Ergonomiczne i oszczędne rozwiązanie – odpowiednie zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. Główną rolę spełnia energia cieplna pochodząca z otoczenia – w połączeniu z niewielką ilością energii elektrycznej.

  1. Pierwszym i głównym mitem, z którym należy się rozprawić, to wydajność. Pompa ciepła ogrzewa nie tylko pojedyncze pomieszczenia, ale także całe domy i mieszkania, a także wodę.
  2. Pompa może również mieć funkcję chłodzenia – co sprawdza się zwłaszcza w trakcie letnich upałów. Nie produkuje żadnych szkodliwych spalin i innych środków ubocznych ogrzewania.
  3. Warto także pamiętać o tym, że pompa ciepła znakomicie radzi sobie w ujemnych temperaturach, wynoszących nawet do -20 stopni Celsjusza.
  4. Pompa działa niezwykle cicho, więc można zamontować ją w dowolnym miejscu w domu. Nie stanowi żadnego problemu w kwestii utrzymania czystości.
  5. Urządzenie może stanowić główny i dodatkowy typ ogrzewania.

Jak dobrać moc pompy?

  1. Powierzchnia zabudowy. Musi zostać dobrana w sposób idealny do zapotrzebowania cieplnego budynku. Nie należy decydować się na tzw. „przewymiarowanie”, ponieważ może to generować straty zamiast oszczędności.
  2. Ocieplenie budynku. Ważne jest ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie poddasza, ocieplenie stropu w najwyższej kondygnacji oraz ocieplenie dachu.
  3. Strefa klimatyczna i warunki atmosferyczne
  4. Rodzaj ogrzewania. Może to być pompa niskotemperaturowa lub pompa wysokotemperaturowa. Przy pierwszej sprawdzą się ogrzewane podłogi, druga to domena grzejników.

Różnice

Największe znaczenie w zakresie różnic obecnych na rynku pomp ciepła ma dolne źródło energii.

  1. Gruntowa – absorbuje ciepło z ziemi i cechuje się wysoką wydajnością nawet w chłodnych okresach.
  2. Dzieli się wewnątrz kategorii na pompy powietrze-powietrze i powietrze-woda. Pierwsza ogrzewa pomieszczenia, druga natomiast zbiorniki użytkowe.
  3. Wodna – wysoko wydajna, jednak najmniej popularna ze względu na trudną dostępność surowca.

Jak przebiega montaż?

Przede wszystkim należy pod kątem technicznym przemyśleć typ i położenie inwestycji. Profesjonaliści doradzą Ci zarówno w kwestii odpowiedniego źródła energii, jak i montażu, aby ta opcja była dla Ciebie jak najbardziej efektywna. Następnie tworzona jest jednostka zewnętrzna, czyli stabilna i odporna „baza”, podstawa pod drenaż. Ostatnim krokiem jest sprawna zamiana dotychczasowego sposobu ogrzewania na pompę. Można zdecydować się na dodatkowe udogodnienia, jak na przykład system podgrzewanych podłóg, ścian lub sufitów. Jest to jednak całkowicie opcjonalne, zależne od potrzeb inwestora.

Jak dobrać pompę?

Przede wszystkim – korzystając z pomocy specjalistów. Wiele firm montażowych oferuje audyt w cenie, podczas którego określi najlepszy typ, położenie i producenta pompy do Twojej nieruchomości. Kierując się Twoimi zapotrzebowaniem, stanem technicznym budynku i naturalnymi uwarunkowaniami, profesjonalista zasugeruje rozwiązanie. Firmy tego typu często wspierają też inwestorów w otrzymaniu dofinansowania.