Pompa ciepła zimą – co musisz wiedzieć?

Ogólne

Pompa ciepła zimą – co musisz wiedzieć?

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w roli domowego źródła ogrzewania. Jest to jednak stosunkowo nowa technologia, która budzi wiele pytań – np. związanych z wydajnością urządzeń zimą. Co warto wiedzieć o pracy pompy ciepła w chłodniejszych miesiącach?

Wydajność pompy ciepła latem i zimą

Większość producentów podaje, że pompa ciepła zachowuje pełną sprawność do temperatur zewnętrznych sięgających nawet −20°C. Oznacza to, że urządzenia tego typu powinny bez większych przeszkód poradzić sobie z polską zimą. Warto jednak zaznaczyć, że pompy mogą działać nawet poniżej tej wartości – będą one jednak mniej wydajne.

Wiele zależy od tzw. punktu biwalentnego, czyli granicznej wartości temperatury, poniżej której działanie pompy opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu grzałki elektrycznej. Jest to element o dość dużym zapotrzebowaniu na prąd, co zwiększa wydatki związane z użytkowaniem urządzenia. Typowa wartość punktu biwalentnego to −10°C lub −20°C. Przy analizowaniu wydajności urządzenia należy ponadto zwrócić uwagę na kwestie takie jak typ pompy (np. pompa gruntowa poradzi sobie w zimie lepiej niż powietrzna) czy wartość współczynnika COP (proporcja generowanej energii cieplnej do pobieranego prądu).

 

Pompa ciepła zimą – zużycie prądu

Po przekroczeniu punktu biwalentnego pompa ciepła może zużywać znacznie więcej prądu niż przy standardowym działaniu. Trudno jest podać dokładną wartość, o którą wzrosło wykorzystanie energii elektrycznej – wiele w tej kwestii zależy od charakterystyki wybranego modelu, jak również od termoizolacji budynku. Warto jednak podkreślić, że nawet przy zimowym skoku w wydatkach pompa ciepła nadal pozostaje bardzo opłacalna w skali całego roku. Szacuje się, że ogrzanie budynku o powierzchni 150 m2 to koszt rzędu ok. 1 500 zł za 12 miesięcy, podczas gdy tradycyjne piece przy obecnych cenach węgla wymagają wydatków nawet sięgających kilku tysięcy. Ponadto pompa ciepła świetnie integruje się z fotowoltaiką, co pozwala poczynić jeszcze większe oszczędności i uzyskać pełną niezależność od dostawców energii.

Śnieg a pompa ciepła

Biorąc pod uwagę same parametry pracy urządzenia, większość pomp ciepła powinna bez większych problemów poradzić sobie z zimowymi temperaturami. Nie jest to jednak jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę w chłodniejszych miesiącach roku. Dochodzą do tego również opady atmosferyczne – jeśli pompa jest zasypana śniegiem, może to doprowadzić nie tylko do spadku wydajności, lecz także pojawienia się uszkodzeń i awarii. Z tego względu należy jak najszybciej odprowadzać zgromadzony śnieg lub zainstalować pompę w takim miejscu, w którym będzie ona chroniona przed opadami.

Regularne przeglądy – gwarancja sprawnego działania pompy zimą

Na koniec warto podkreślić rolę wykonywania regularnych przeglądów i kontroli. Urządzenia grzewcze muszą być stale dostosowane do warunków zmiennego, polskiego klimatu – aby mieć pewność, że wszystko działa tak, jak powinno, zaleca się przeprowadzanie przeglądu dwa razy w roku. Najlepiej zająć się tym przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu, by móc szybko zareagować na ewentualne problemy techniczne.