Powietrzna pompa ciepła jako źródło ogrzewania

Porady

Powietrzna pompa ciepła jako źródło ogrzewania

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne w całej Polsce. Instalowane są one nie tylko w nowo budowanych domach, ale także w starych, remontowanych budynkach. Często po prostu zastępują stare urządzenia grzewcze, zwłaszcza kotły na paliwo stałe. Dlaczego ludzie tak chętnie sięgają po pompy ciepła? Jakie są ich największe zalety? Sprawdź sam.

Czym jest pompa ciepła?

Wbrew pozorom pompy ciepła nie są nowym pomysłem. Urządzenia działające na tej zasadzie obecne są od dziesiątek lat w lodówkach. Jednak w celu ogrzania domu potrzebne były pompy o znacznie większej mocy.

Innym wynalazkiem podobnym do pomp ciepła są klimatyzacje. Co więcej, można powiedzieć, że pompa ciepła i klimatyzator to takie samo urządzenie, a główną różnicą między nimi jest kierunek działania. W przypadku pompy ciepła, czynnik roboczy zostaje sprężony, co sprawia, że jego temperatura rośnie i możliwe jest oddanie energii cieplnej do otoczenia – w budynku. Następnie gaz zostaje rozprężony, przez co jego temperatura zmniejsza się znacznie poniżej tej panującej na zewnątrz. Ułatwia to ogrzanie czynnika roboczego, który ponownie zostanie sprężony.

Jakie zalety są związane z taką formą działania?

Wydajność pompy ciepła jest poza osiągami innych metod ogrzewania

Czynnik roboczy w pompie ciepła transportuje tylko ciepło z zewnątrz do środka budynku. Samo urządzenie nie generuje dodatkowej, użytkowej energii cieplnej. Oznacza to, że sprawność systemu może przekroczyć 100%, i często jest wielokrotnie wyższa, sięgając nawet 300- 400%. Oznacza to, że z jednego kilowata prądu możliwe jest wytworzenie ponad 3 kilowatów ciepła.

Duża sprawność to większe oszczędności energii zasilającej urządzenie.

Może działać przez cały rok!

Instalacja ogrzewania w formie pompy ciepła często umożliwia pracę przez cały rok. Jeśli zastanawiasz się, po co ogrzewać dom latem, szybko wyjaśniamy: pompa ciepła może działać w okresie letnim jako klimatyzator. Wymaga to odpowiedniego zaprojektowania instalacji, jednak posiadanie dwóch urządzeń w jednym zmniejsza koszty inwestycji, serwisu oraz konserwacji.

Wiele sposobów zasilania

Kocioł na węgiel może być zasilany tylko węglem – wzrost cen tego surowca przekłada się od razu na ogromne zwiększanie kosztów ogrzewania. W przypadku pompy węgla potrzebny jest prąd, który wytwarzać można na dziesiątki sposobów. W skali państwa, system energetyczny może przekształcać się w kierunku tańszej energii atomowej lub bardziej uniwersalnej gazowej, co zapewnia niższe koszty eksploatacji.

Widoczne jest to także w skali domu. Instalacja fotowoltaiki, przydomowego wiatraka lub innej turbiny umożliwi zasilanie pompy ciepła z samodzielnie wytwarzanej energii.

Pompy ciepła to ogrzewanie przyszłości?

Niestabilność rynku surowcowego jasno wskazuje, że należy poszukiwać bardziej uniwersalnych rozwiązań. Pompa ciepła jest ekologiczna, posiada dużą sprawność i może działać także jako klimatyzacja. Oznacza to już dziś obniżenie kosztów ogrzewania oraz zapewnienie stabilniejszych warunków temperaturowych w domu. W przyszłości te korzyści mogą się tylko pogłębiać, zachęcając coraz większą ilość osób do instalacji pompy ciepła.