Jak serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji pozwala obniżyć rachunki za prąd?

Porady

Jak serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji pozwala obniżyć rachunki za prąd?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja jest obecna w większości domów, biur i instytucji publicznych. Można powiedzieć, że jest nieodłącznym elementem współczesnego życia, zwłaszcza w upalne dni. Takie urządzenie zapewnia komfort, przy czym trzeba pamiętać o tym, aby regularnie je serwisować – tylko wtedy będzie działać poprawnie. Co więcej, w ten sposób będzie można skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Jak to możliwe?

Dlaczego regularne serwisowanie klimatyzacji jest ważne?

Klimatyzator jest urządzeniem dość skomplikowanym, działa na zasadzie cyrkulacji powietrza przez system wymienników ciepła, wentylatorów i filtrów. Niestety z biegiem czasu poszczególne komponenty mogą ulegać zanieczyszczeniu i zużyciu, co sprawia, że wydajność urządzenia znacznie spada, jednocześnie powodując wzrost zużycia energii. Regularne serwisowanie klimatyzacji jest istotne, aby:

  • zachować wydajność urządzenia – czyste filtry i wymienniki ciepła pozwalają na swobodny przepływ powietrza, co umożliwia efektywne chłodzenie;
  • poprawić jakość powietrza – filtry mają za zadanie usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak pyłki, pleśń, kurz itp., co ma znaczący wpływ na zdrowie i komfort domowników;
  • zapobiec awariom – dzięki regularnym przeglądom można wykryć i naprawić drobne usterki, by uchronić się przed poważną awarią wymagającą kosztownej naprawy.

Serwisowanie klimatyzacji wpływa na zużycie energii

Jeżeli chcesz obniżyć rachunki za prąd, warto regularnie robić przegląd klimatyzacji. Czyste filtry klimatyzatora zapewniają najlepszy przepływ powietrza. W sytuacji gdy resztki kurzu i brudu zostaną w nich uwięzione, chłodzenie będzie wymagało od urządzenia większego wysiłku. To z kolei oznacza zużycie większej ilości energii, a w efekcie – wyższy rachunek za energię elektryczną. Czysty filtr sprawi, że klimatyzator będzie działał skuteczniej i ciszej.

Regularne kontrole i uzupełnianie czynnika chłodniczego zapewnią optymalne działanie urządzenia i jego płynną pracę. Sprawny klimatyzator oznacza lepszy komfort termiczny, świetną jakość powietrza, a to z kolei ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników.

Jak często serwisować klimatyzację?

Częstotliwość serwisowania klimatyzacji zależy od kilku czynników, takich jak intensywność jej użytkowania, model urządzenia i warunki środowiskowe. Domowe klimatyzatory są zazwyczaj serwisowane raz w roku, a urządzenia biurowe sprawdza się przeważnie dwa razy w roku. Jeżeli chodzi o filtry powietrza, zaleca się je czyścić co 3 miesiące, przy czym w tym wypadku dużo zależy od poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz zaleceń producenta.