Czyste powietrze – jakie dofinansowania dostępne są w 2022 roku?

Dofinansowania

Czyste powietrze – jakie dofinansowania dostępne są w 2022 roku?

Program czyste powietrze cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. W edycji na rok 2021 rok złożono ponad 370 tysięcy wniosków na łączną kwotę 6 miliardów złotych. Według ekspertów chętnych na korzystanie z takiego dofinansowania jeszcze długo nie powinno zabraknąć. Szacuje się, że w Polsce nadal funkcjonują trzy miliony kotłów węglowych. Dlatego też wprowadzono wiele zmian zachęcających do skorzystania z tego programu.

Najważniejsze zmiany na 2022 rok

pompa rychwal 1

Trzecia część programu przewiduje dość istotne zmiany:

  • Możliwość łączenia finansowania z Czystego Powietrza oraz innych gminnych programów parasolowych. Dotychczas wnioskodawca musiał stawać się właścicielem kotła, natomiast niektóre programy gminne polegały na „wypożyczeniu” kotła na czas jego funkcjonowania.
  • Dopuszczenie kotłów dwupaliwowych na pellet oraz drewno. Natomiast nie będzie już możliwości zakładania kotłów węglowych.
  • Doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych, związane z aspektami bezpieczeństwa.
  • Procedury składania wniosków zostały uproszczone, a czas rozliczenia wydłużony, na przykład w przypadku problemów z uzyskaniem pozwolenia na podłączenie do sieci gazowej.

Jak duże dofinansowania są możliwe?

Maksymalna kwota dotacji w trzeciej edycji programu wyniesie 69 000 zł. Umożliwia to wymianę kotła węglowego na bardziej ekonomiczne źródło ogrzewania. Najciekawszych dzisiaj rozwiązaniem wydaje się pompa ciepła. Jest to popularna technologia o dużej efektywności. Choć minusem może być większe zużycie prądu przy dzisiejszych cenach. Dlatego warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą produkować niemal darmowy prąd (zwrot z inwestycji następuje do kilkunastu lat, przy 25 latach żywotności paneli oraz osprzętu).