Klimatyzacja dla alergika – jak wybrać i czy jest bezpieczna?

Porady

Klimatyzacja dla alergika – jak wybrać i czy jest bezpieczna?

Osoby zmagające się z wszelkiego rodzaju alergiami poświęcają szczególną uwagę trosce o swoje drogi oddechowe. Pojawia się zatem pytanie czy wszechobecna klimatyzacja jest dla nich bezpieczna? Jaki klimatyzator wybrać, jeśli zmagamy się z uporczywymi alergiami?

Czym jest alergia?

Na początku warto się zastanowić, czym tak naprawdę jest alergia i jak można sobie z nią skutecznie radzić. To nieprawidłowa reakcja organizmu na czynnik, który u zdrowych osób nie wywoła żadnego niepożądanego efektu. W przypadku alergików dochodzi do wytworzenia przeciwciał przeciwko alergenowi i w konsekwencji uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Stąd biorą się wszelkiego rodzaju opuchlizny, zaczerwienienia i wysypki, które zwykle kojarzone są z reakcjami alergicznymi.

W zależności od drogi, którą alergen wnika do organizmu, wyróżnia się:

  • alergie pokarmowe – szkodliwy czynnik dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem,
  • alergie kontaktowe – alergen wywołuje reakcje po kontakcie z powierzchnią skóry,
  • alergie wziewne – alergen zostaje pobrany podczas oddychania.

Zwalczanie alergii polega na braniu specjalistycznych leków, unikaniu czynnika alergogennego lub na usuwaniu go ze środowiska, w którym się przebywa. To właśnie ten ostatni rodzaj alergii zasługuje na uwagę pod kątem wyboru odpowiedniego klimatyzatora.

Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergika?

Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Co więcej, w wielu przypadkach odpowiednio dobrany klimatyzator może znacząco wpłynąć na jakość życia osoby, która cierpi na uporczywą alergię. Klimatyzator utrzymuje pożądaną temperaturę pomieszczenia, pobierając z niego ciepłe powietrze, ochładzając i wypuszczając z powrotem. Zapewnia to stałą cyrkulację gazów w zamkniętej przestrzeni. Jeśli klimatyzator zostanie dodatkowo wyposażony w specjalistyczne filtry powietrza, podczas swojej pracy będzie mógł oczyszczać je z zalegających zanieczyszczeń. To właśnie zawieszone w nim pyłki roślin, roztocza oraz zarodniki grzybów powodują u alergików dokuczliwe objawy ze strony układu oddechowego.

Jak wybrać najlepszy klimatyzator dla alergika?

Aby klimatyzator spełniał swoją funkcję i pomagał alergikom przetrwać najtrudniejszy dla nich okres wiosenno-letni, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – czy klimatyzator posiada wymienione wcześniej filtry powietrza. Niektóre urządzenia, dzięki zastosowanym w nich technologiom, oczyszczają powietrze równie skutecznie jak modele przeznaczone wyłącznie do tego. Informacje na ten temat powinny być umieszczone na opakowaniu produktu lub na stronie producenta.

Po drugie – opcja jonizacji powietrza. Unoszące się w powietrzu pyły i mikroorganizmy niosą na swojej powierzchni ładunek dodatni. Zaopatrzony w jonizator klimatyzator, będzie w stanie zmienić ten ładunek na przeciwny, czyli ujemny. Co to powoduje? Szkodliwe dla alergików zanieczyszczenia przestaną unosić się swobodnie w pomieszczeniu i zaczną osiadać na ścianach i meblach. Stamtąd będzie je można bezpiecznie usunąć, a powietrze w pomieszczeniu przestanie sprawiać alergikom problemy.

Klimatyzator powietrza to zatem dobry wybór dla osób zmagających się z alergiami wziewnymi. Dzięki nim znacznie poprawią jakość swojego życia i pozbędą się uporczywych objawów.