Mój Prąd 3.0 – kto może uzyskać dotację?

Dofinansowania

Mój Prąd 3.0 – kto może uzyskać dotację?

Nabór do programu „Mój Prąd 3.0” został zaplanowany na 1 lipca 2021r. (jest to wstępna data, która może ulec zmianie) – warto dodać, że dofinansowaniem objęte są instalacje fotowoltaiczne, które zostały założone po 1 lutego 2020r.Z aktualnych informacji nie do końca wiadomo, na jak wysoką dotację możemy liczyć oraz jak zmienią się zasady oraz źródło dofinansowania. Co jednak na tę chwilę wiadomo o programie Mój Prąd 3.0? Przeczytaj nasz poniższy artykuł!

Mój Prąd 3.0 – dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych Konin

Jak wyżej wspomnieliśmy, źródło finansowania programu Mój Prąd 3.0 ulegnie zmianie. Trzeci nabór wniosków do tego programu będzie finansowany dzięki funduszom unijnym.

Wiceprezes NFOŚiGW Pan Paweł Mirowski zapowiedział, że wysokość będzie zależna „od zakresu rzeczowego inwestycji”, jednak nie wiadomo, na jaką kwotę możemy liczyć. Zapowiedziano również, że auto konsumpcja produkowanej energii będzie premiowana.

Jakie instalacje wliczają się w koszty kwalifikowane?

Korzystając z dofinansowania na instalację fotowoltaiczną Konin, dzięki programowi „Mój Prąd 3.0” będzie ono skierowane do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własny użytek/potrzeby. Tak jak we wcześniejszych naborach do tego programu, dotację będziemy mogli wykorzystać na dofinansowanie zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Zgodnie z zapowiedzią Ministra Klimatu i Środowiska program „Mój Prąd 3.0” ma zostać poszerzony o dodatkowe komponenty, które mają na celu zwiększenie konsumpcji wytworzonej energii. Mowa tutaj o stacjach do ładowania samochodów elektrycznych, systemach zarządzania energią w domu, a także o magazynach ciepła/chłodu. NFOŚiGW zapowiada, że te dodatkowe komponenty zostaną premiowane, jednak nie będą obowiązkowe w celu uzyskania dotacji.

Dofinansowanie Fotowoltaiki – na jaką dotację można liczyć?

Są pewne podejrzenia, że w związku ze spadkiem cen na instalacje fotowoltaiczne (ok. 15%) kwota dofinansowania również ulegnie zmianie. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że kwota może być uzależniona od mocy instalacji, którą chcemy mieć w swoim gospodarstwie domowym.

Instalacje fotowoltaiczne mają się coraz lepiej!

W oparciu o dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że na dzień 1 września 2020r. zainstalowana moc instalacji fotowoltaicznych wyniosła ponad 2500 MW!

Pomimo panującej pandemii popularność instalacji ciągle rośnie – coraz więcej Polaków inwestuje w Odnawialne Źródła Energii.