Powietrzne pompy ciepła – na czym polega ich działanie?

Ogólne

Powietrzne pompy ciepła – na czym polega ich działanie?

Pompy ciepła znajdują coraz szersze zastosowanie jako ekologiczna metoda ogrzewania domów i wody użytkowej. Wykorzystują one energię pobraną bezpośrednio z gleby lub z powietrza znajdującego się przy budynku. ich montaż jest bardzo łatwy, a praca przebiega w sposób wydajny i oszczędny. Jak działa takie rozwiązanie?

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Przed opisem działania pomp ciepła warto określić podstawowe warianty pomp cieplnych, które można obecnie znaleźć na rynku. Wyróżniamy przede wszystkim dwa typy: split i monoblok. Czym różnią się poszczególne rodzaje?

  • Powietrzna pompa ciepła split – system składa się z dwóch modułów, które są montowane w dwóch różnych miejscach. Jeden znajduje się na zewnątrz budynku, a drugi – wewnątrz. W skład pierwszego z nich wchodzi wentylator, parownik, sprężarka i zawór rozprężny. Moduł wewnętrzny obejmuje z kolei skraplacz, elektryczny podgrzewacz i właściwą pompę centralnego ogrzewania. Co istotne, oba moduły połączone są rurami chłodniczymi.
  • Powietrzna pompa ciepła monoblok – w tym przypadku konstrukcja obejmuje jeden moduł, montowany na zewnątrz budynku. Urządzenie składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego, podgrzewacza i pompy obiegowej. Całość jest połączona z centralą grzewczą, która odpowiada za przekazywanie ciepła do obiegów grzewczych.

Działanie powietrznej pompy ciepła

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z powietrzną, czy też gruntową pompą ciepła, zasada działania jest bardzo podobna. Największa różnica w tym przypadku polega na rodzaju dolnego źródła ciepła. Cały proces można podzielić na trzy odrębne etapy, które opiszemy na przykładzie pompy powietrznej.

Na początku powietrze jest pobierane przez zewnętrzny moduł, w którym dochodzi do odebrania przez ciecz chłodzącą ciepło z powietrza. Krok ten opiera się na różnicy pomiędzy temperaturą powietrza a cieczy, co umożliwia na zasilanie pompy nawet przy ujemnej temperaturze. Następnie ciecz przekazuje całą swoją energię cieplną specjalnemu czynnikowi chłodzącemu, który zaczyna parować ze względu na swoje właściwości, które umożliwiają zmianę stanu nawet w bardzo niskich temperaturach. W stanie gazowym trafia on do sprężarki, a w niej następuje sprężenie pary do takiego stopnia, że możliwe jest ogrzanie nią wody w obiegu grzewczym. Ostatnim etapem jest przekazanie przez gaz ciepła do obiegu grzewczego. Dzięki temu możemy ogrzać wodę użytkową, a także całe mieszkanie.

Pompa ciepła – sposób na ekologię w domu

Ograniczenie emisji to jeden z najważniejszych powodów, by postawić na pompy ciepła. Kalisz, Poznań i wiele innych miast Wielkopolski to lokalizacje, w których występuje coraz większy problem ze smogiem, podobnie jak w innych regionach kraju. Od lat wśród głównych źródeł zanieczyszczeń wymienia się ogrzewanie domów i mieszkań paliwami stałymi, które generują sporo szkodliwych substancji przy spalaniu. Aby ograniczyć powstawanie gazów cieplarnianych, warto zainteresować się alternatywnymi metodami, takimi jak właśnie pompy ciepła. Ich kolejnym atutem jest obniżenie wydatków na rachunku – to rozwiązanie, które pozwala połączyć ekologię z ekonomią.